Proteza dla Ellen

Historia tego zwierzaczka bardzo nas zaangażowała. Pani weterynarz Ines Daszkowska z Przychodni Weterynaryjnej OAZA odnalazła nas i zwróciła się do nas po pomoc. Kim jest Ellen?
To urocza 3-letnia pawica 🙂 Właścicielka odnalazła ją ze złamaną łapką, do której mimo szybkiej interwencji lekarza i jej złożenia wdała się martwica i konieczna była amputacja. Jedynym ratunkiem dla jej normalnego funkcjonowania i poruszania się było stworzenie idealnie dopasowanej protezy. W lutym odbyła się pierwsza konsultacja, podczas której dokładnie obejrzeliśmy kikut oraz wykonaliśmy pierwsze pomiary.

W trakcie drugiej wizyty przystąpiliśmy do wykonania zdjęć kikuta, aby móc stworzyć jego precyzyjny komputerowy model 3D. Pamiętajcie, że jego wykonanie wymaga zrobienia kilkudziesięciu zdjęć na neutralnym tle, pod każdym możliwym kątem. Precyzyjne odwzorowanie było podstawą do dalszych działań. Efekty prac Agaty, Piotra i Dawida poniżej. Modelowanie powierzchniowe wykonali w programie Blender, w SolidWorksie umiejscowili otwory i kołki, zaś w Meshmixerze przygotowali g-code.

Tu zaczyna się dopiero początek drogi. Podczas przymiarki pierwszego prototypu pojawiły się różne aspekty, które trzeba było wziąć pod uwagę przy poprawkach. Było to m.in. uwzględnienie grubości opatrunku, który choć stale wymieniany, Ellen nosi na stałe, przykurcze mięsni oraz inny faktyczny kąt łapy podczas stania i chodu. Kolejnymi etapami było zatem zapewnienie jak najlepszego spasowania kikuta z protezą, ruchomego przegubu w stopie oraz umożliwienie Ellen lepszego utrzymania równowagi poprzez stworzenie większej powierzchni stopy.

Więcej informacji wkrótce! Niby wakacje, ale praca nad tym, żeby Ellen żyło się lepiej wciąż wre! 🙂

Wszystkie modele zostały wydrukowane dzięki firmie Sygnis